Každý rok vyrábím sirupy jak divá a každý rok na konci zimy bojujeme s tím, že dojdou. No, při naší spotřebě se ani nedivím – šťáva do školy, pití k práci a občerstvení pro návštěvy, které se u nás střídají jak na běžícím páse.
Každoročně jsem to řešila tak, že jsem na začátku roku sirupy kupovala. Snažila jsem se jít po zboží od malovýrobců, s co nejmenším množstvím chemie, ale znáte to… Tak jsem to letos vzala trošku z jiného konce a zkouším, z čeho všeho se dá sirup vyrobit.
Sirup ze zázvoru a citrónů
Tahle záležitost je ideální na konci zimy, kdy vám doma zůstanou tuny zázvoru, který už nechce v čaji nikdo ani vidět. Letos jsem váhala, jestli ho zkusit šoupnout do země nebo zkapalnit a nakonec jsem zvolila druhou variantu. Zhruba 20 cm zázvoru nakrájím na tenká kolečka (neloupu ho), hodím do hrnce se 2 citróny na plátky (bez kůry), zaliju 1 litrem vody a přisypu 1 kg cukru. Míchám, dokud se cukr nerozpustí, a pak ještě cca 15 minut vařím. Aby se vyvařil zázvor a citrón. Pak už stačí jen naplnit do čistých a suchých sklenic, zavíčkovat a upíjet.
Kopřivový sirup
Loni jsem ho dostala a letos jsem si řekla, že konečně najdou využití ty lány kopřiv, které se nám na zahradě rozrůstají. Až si půjdete kopřivy na sirup trhat, nezapomeňte na rukavice a najděte si místo, kam se nechodí venčit psi. Postup je pak úplně stejný jako u mátovo meduňkového sirupu, který už jsem vám tu psala. Převařím 3,5 litru vody, odstavím a hned do ní hodím 3 citróny na plátky (bez kůry), pár velkých hrstí omytých kopřiv a lžičku kyseliny citrónové. Zamíchám, přiklopím a nechám do druhého dne odpočívat. Pak přecedím přes plátýnko a do macerátu přidám 1 kg cukru. Ještě jednou nechám přejít varem a liju do sklenic.
Pampeliškový sirup s medem
Letos ho v téhle podobě zkouším úplně poprvé a zatím jsme jen lehce ochutnali. Tak nemám vyzkoušenou trvanlivost, ale vzhledem k tomu, že mizí kosmickou rychlostí, se nebojím, že by se stihl zkazit. Cca 500 ks květů pampelišek svařím se 2 litry vody, přidám 2 nakrájené citróny (ano, zase bez kůry) a nechám odpočívat 2 dny. Pak přecedím přes plátno, zahřeju a přidám velkou sklenici medu. Nechám přejít varem a horké plním do sklenic. Spousta z vás možná namítne, že medu je pro tohle škoda, ale máme vlastní, takže ho vnímám jako zdravé sladidlo z vlastních zdrojů. Bez problémů se dá samozřejmě nahradit bílým nebo tmavým cukrem. A jestli máte pampelišek hodně, klidně si udělejte i pampeliškový med.
Sirup ze smrkových výhonků
Mladé smrkové výhonky jsou zázračným lékem, takže sirup popíjíme s vodou i na lžičce jako prevenci nachlazení. Tahle dobrota prý umí bojovat s kašlem a vším, co napadá dýchací cesty. Sirup loni dělal manžel poprvé, ale vznikla z toho taková dobrota, že ji letos určitě udělá znova. Ať už dobrovolně nebo ne :). Každopádně je potřeba natrhat mladé smrkové výhonky (jsou to ty světlé části na koncích větví) a koupit si pár citrónů a cukru nebo medu. Jakmile máte všechny suroviny po ruce, po vrstvách se plní do velké sklenice (tím myslím aspoň pětilitrovku). Začíná se vrstvou cukru, pak citrónem na plátky a vrstvou smrkových výhonků. Poslední vrstvou by měl být cukr (nebo med). Sklenici zakryjte a dejte na sluníčko na okno aspoň na 3 týdny. Jakmile se vytvoří hustá šťáva, stačí ji přes plátýnko přelít do sklenic a schovat v chladu.
Super tipy, jen jsem se chtěla zeptat je ten cukr v tom zázvorovém sirupu moc důležitý? Cukr nemůžu, tak že bych.ho vynechala úplně. Nezkazí se mi to pak rychleji? Děkuji a přeji pěkný den.
Vlasti, díky za pochvalu :). Cukr je důležitý konzervant. Letos si hraju s tím, že místo něj používám med a zatím to funguje a nic se mi nezkazilo. Myslím, že do toho zázvorového sirupu můžete použít klidně třeba ten med nebo svoje obvyklé sladidlo (asi by to šlo i se stévií) a udělat menší várku, kterou uchováte v lednici. Pak bych si dovolila tvrdit, že vydrží 🙂