Kdo hledá, najde

Nemám ráda zimu a až donedávna jsem na ni nadávala. Hnusné počasí, mráz lezoucí až pod spodní prádlo a nulová úroda na zahradě. Letos se něco zlomilo. Ne, že by se zima stala mým oblíbeným ročním obdobím (tím je pořád jaro a trošku léto). Ale uvědomila jsem si, že střídání čtvero ročních období v našich zeměpisných šířkách má něco do sebe. Tady jsou důvody, proč bychom na zimu (na zahradě) neměli nadávat.

 1. Je to ideální období pro odpočinek zahradníků. Kdyby nebyla, tak bychom se sedřeli a zahradničení by nebylo takovou radostí.
 2. Zima je skvělým zdrojem inspirace a vzdělání. Já si každoročně nakupuju hromady knížek a listuju jimi celou zimu.
 3. Díky sněhu máme šanci poznat, kde na zahradě jsou teplejší místa (sníh na nich rychle taje), a kde chladnější. A tomu pak přizpůsobit sadbu.
 4. Při déletrvajících mrazech přemrznou škůdci v hlíně. A zelenině a kytkám se tak bude dařit v příští sezóně o něco líp.
 5. Pod sněhovou čepicí (aspoň deseticentimetrovou) se skvěle odpočívá trvalkám, dvouletkám a okrasným trávám. Sníh je totiž paradoxně chrání před okolním mrazem. Ale pozor na velké množství sněhu, to by mohlo polámat větve stromů a keře. Takže se vyplatí ho oklepávat.
 6. Jakmile začne sníh odtávat, je pro rosliny super zálivkou. Když ho je moc, prostě samospádem odteče.
 7. Dá se využít k plánování, nakupování a drobným opravám nářadí. Já už mám seznam (nějak podezřele dlouhý) toho, co budeme letos sít a většinu semínek i nakoupenou. A taky už plánuju, jak co nejefektivněji jednotlivé záhony využít, aby část sezony neležely ladem.
 8. Je možno kácet stromy. Ne, že bych k tomu chtěla navádět, ale když je na zahradě nějaký poškozený, který už není přínosem, dá se pokácet jen v době vegetačního klidu. A uvolní tak místo nějakému jinému.
 9. Kdo topí v krbu nebo kamnech dřevem, může popel sypat na záhony a skvěle je tak hnojit. Dřevěný popel totiž obsahuje hodně draslíku a vápníku, živin důležitých pro dobrý růst.
 10. Už v únoru se dá pustit do prvního setí. Třeba paprikám a celeru trvá dlouho, než naklíčí, a tak si můžou dávat na čas doma na oknech v květináčcích. Ven je ale dávejte až po „zmrzlých mužích“ v květnu.

 

One Reply to “10 důvodů, proč je zima v zahradě skvělá”

 1. motoapk hihi says: 30.4.2017 at 1:27

  I truly appreciate this blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend