Kdo hledá, najde
sklenik

Krokusy už vystrkují růžky, a tak je nejvyšší čas připravit skleník na jaro. Co považuju za nezbytnost?

Umýt okna

Nebudu vám tady tvrdit, že tohle patří mezi oblíbené činnosti, zvlášť, když není skoro vidět ani přes okna doma. Ale skleník je fajn aspoň ob sezónu umýt a vydezinfikovat (ideální je samozřejmě každoročně, ale na to nemám trpělivost). Aby přes sklo mohlo sluníčko a zelenině v něm bylo dobře a taky aby se zahubily případné zárodky plísní. Jestli si skla na skleníku přes léto vápníte (dělává se to proto, aby flora uvnitř nedostala úpal, když jsou hodně velká vedra), tak je jasné, že si na čističe oken musíte zahrát každý rok. Mně se nejvíc osvědčila teplá voda s trochou octa a eko saponátu nebo octový čistič. Chemii si do tohohle křehkého prostoru tahat nechci.

Odstranit rostlinné zbytky

Určitý refresh si zaslouží i půda. U nás jede skleník v podstatě celoročně, tak mám potřebu půdu maximálně vyživovat. Před sezónou proto odstraním všechny pozůstatky po loňské úrodě, sklidím zbytky zeleniny, co tu přezimovala a případně vyndám i to, co ještě v zemi je a může zůstat (třeba artyčok, který na jaře přesadím na venkovní záhon).

Vyživit a dosypat

I když máme záhony ve skleníku propustné, takže žížaly z venku se můžou činit i uvnitř, zelenina půdu vyčerpává. Proto na vrch záhonů půjde co nejdřív čerstvý kompost. Loni jsem pod něj přidávala ještě vrstvu koňského čerstvého hnoje (proč pod kompost se dočtete v loňském článku o přípravě skleníku na sezónu), letos ho vynechám, aby té výživy nebylo moc.

Vyměnit půdu

Nám se do téhle činnosti nechtělo, proto jsme skleník nechali maximálně v kontaktu s okolním prostředím. Nicméně se doporučuje zeminu ve skleníku jednou za pět let kompletně vyměnit. Zvlášť, jestli v něm něco pěstujete non-stop.

Dokoupit chybějící vybavení

Jakékoliv inovace skleníku jsou v průběhu sezónu kvůli bující vegetaci dost obtížné, a tak je potřeba je udělat, dokud je prázdný. Máme za sebou dvě skleníkové sezóny a po té loňské jsme došli k názoru, že ho dovybavíme kapkovou závlahou. Jakmile totiž v hlavní sezóně odjedeme třeba jen na dvě noci pryč, zelenina uvnitř hodně trpí a sem tam to některá nedá. Rozhodli jsme se jít cestou nejmenšího odporu a využívat dešťovou vodu, kterou ze skleníku zachytáváme. Do záhonů rozprostřeme hadice s dírkami a napojíme je na venkovní amforu s dešťovkou, co bude stát nad skleníkovým terénem. Všechno by tak mělo fungovat samospádem, bez nutnosti do skleníku zavádět elektriku. Čekám na dodávku celého systému, tak pak sepíšu dojmy z instalace i fungování.

Umýt a vydezinfikovat veškeré skleníkové vybavení

Ve skleníku je teplo a vlhko, což je ideální nejenom pro zeleninu, ale taky pro všechny možné plísně a houby. Proto je potřeba vydezinfikovat všechno, co se ve skleníku běžně nachází. Já tam mám běžně uskladněné sadbovače, nůžky, nůž a lopatku, takže při mytí skleníku rovnou umyju i všechno tohle.

2 Replies to “Jak připravit skleník na jaro”

  1. Andrea Pajgrt Bartošová says: 28.8.2022 at 8:56

    Dobrý den Petro,
    chci se zeptat jaké jsou dojmy z té amfory a celého systému zavlažování. Nemůžu se dopátrat jestli jste o tom už psala. Díky moc. Andrea

    1. Petra zahradničí says: 9.9.2022 at 16:26

      Hezký den Andreo, amfory jsou super, zvládly krásně zimu, i když byly z poloviny plné vody. Samozavlažování má ještě svoje mouchy, výrazněji zalévá na začátku rozvodu, ke konci méně, ale s tím jsme při letošním osazování skleníku počítali a dá se to i tak. Letos po sezóně budeme muset hadice vyndat a vyčistit, protože jsme na napojení hadic nedali žádný filtr a systém má tendenci se ucpávat. Ale jinak spokojenost. Z hlediska poměr – výkon to splnilo očekávání :).

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend