Vlastních jablek máme zatím málo. Zato máme sousedku se sadem a nedostatkem sil.
To dalo vzniknout v marketingové hantýrce situaci zvané win-win.
Ona má mraky jablek, se kterými si neví rady a na zpracování úrody nestačí. My jsme o generaci mladší, máme spoustu sil i chuti se do její úrody pustit. Tak se stalo takovou milou tradicí, že se u ní sejdeme a dvakrát za sezónu moštujeme. Půlka moštu je naše, půlka její. Samozřejmě podle toho, jak příroda dá.
Myslím, že jsme celý proces za ta léta docela vypilovali, a tak se o něj s vámi podělím.
Jaká jablka jsou na mošt vhodná
Vlastně jakákoliv, která splní podmínku zdravá. Takže ne nahnilá. Jinak se dá využít i planých jablek, spadaných a natlučených, která nedokážete zpracovat jinak. Samozřejmě chuť jablek se projeví i v moštu, ale mám zkušenost, že i kyselá planá chutnají v tekuté podobě skvěle.
Jo a poznatek letošního roku: perfektně se dají zmoštovat i nashi („jabkohruška“) nebo klasické hrušky, ale to není taková rarita. Mají mnohem víc šťávy, mošt z nich sice není tak výrazný jako z jablek, ale je to fajn cesta, jak je zužitkovat, protože ani ve sklepě nevydrží dlouho.
Jaké vybavení budete na moštování potřebovat
Jestli si můžu dovolit malou radu, usnadněte si práci, co to jde. My jsme první rok moštovali jen na výbavě sousedky, takže na „samo domo“ zařízení a byla to neskutečná dřina.
Teď už z jejího vybavení používáme jen drtič jablek, sami jsme si dokoupili lis na ovoce. Máme tenhle zn. Vares, k němu jsme dokupovali kohout na snadnější stáčení, a důvodem bylo, že firma sídlí kousek od nás. Ale koukám, že mají dopravu po celé republice zdarma, tak je to asi fuk. Každopádně jsem ráda za nerez provedení, snadno se udržuje. Do lisu dáváme textilní vložku / sáček, takže nadrcené ovoce nešpiní vylisovaný mošt. Tahle věc je pratelná, opakovaně použitelná a dostatečně pevná, netrhá se.
Mošt zachytáváme do barelů na med, použít se ale dá jakákoliv velkokapacitní nádoba, případně i obyčejný kýbl.
Jak moštujeme
Vlastně to není žádná věda. Posbíráme spadaná jablka, která pečlivě probereme a nahnilé plody vyházíme. K padaným přidáme přebytky natrhaných a vše omyjeme v lavoru, nasekáme v drtičce, někdo jablka i vykrajuje, já si to při tom množství nedovedu představit.
Drť potom sypeme do sáčku vloženého do lisu a za pomoci hydrauliky odšťavňujeme. Vypadá to hodně snadně, vlastně se jen mačká páčka, ale Honza se tentokrát dost zapotil a druhý den se nemohl hýbat 🙂
Šťávu v barelech necháme maximálně 12 hodin stát, zvlášť v teplejším počasí by začal mošt kvasit a to je v tomto případě nežádoucí.
Skladování moštu
Asi nejjednodušším způsobem je stočit čerstvou šťávu do PET lahví a zamrazit. To je ale praktické jen ve chvíli, kdy máte pár litrů.
My jsme letos měli 130 litrů, takže jsme přistoupili opět k naší oblíbené pasterizaci. Využívám k tomu zavařovací hrnec, mám tenhle od DOMO, který jsem dostala od mamky před pár lety jako dárek. Musím ocenit jeho praktičnost, protože se dá díky kohoutu využít nejen na zavařování, ale i na vaření a pasterizaci. A za ty prachy bych si ho koupila znova.
Z barelů tedy jablečnou šťávu přelijeme do zavařovacího hrnce, já to dělám přes plátýnko, a pasterujeme. Mošt by se měl pasterovat 20 – 25 minut při teplotě 82 – 85°C, při větším množství doporučuju držet se těch vyšších hranic, mošt jsme tak z minulé várky brali ještě po 2 letech.
Rovnou z hrnce plníme do 5 litrových bag-in-boxů. Nejprve do sáčků (tam mě trochu trápí materiál, ale nenašli jsme vhodnější alternativu), ty hermeticky uzavřeme kohoutem a pak vložíme do krabice. Stáčení do sáčků dost usnadní držák, je to trochu investice, ale bez něj bychom půlku nápoje vybryndali. Boxy nabízí spousta výrobců, chce to trochu koukat po cenách, dost se v průběhu roku liší.
A to je celé. Trochu makačka, určitě by bylo jednodušší dát vše do moštárny, ale tam zase člověk neví, co se mu vrátí. Většina z nich funguje tak, že buď namíchá všechna jablka, co jim lidi donesou, a ta vylisuje, takže všichni zákazníci dostanou stejný mošt. A my si ceníme toho, že víme, odkud jablka pocházejí i jestli jsou nebo ne chemicky ošetřovaná.
Dobrý den, díky za tipy, jen mě zarazilo ,že prodejce u vámi zmíněného bag in obalu, upozornuje, že nutno plnit tekutinou pod 75C, jenže vy zahříváte mošt na 85 a ještě horký plníte. Jak jste to tedy prosím vyřešila? Děkuji za odpověd
Hezký den Hani, vidíte, mně muž přivezl bag-iny a já je prostě začala plnit. Vůbec jsme na doporučenou teplotu nekoukali (aspoň já ne a muž se to rozhodl risknout), takže ji neřešíme. Pytlíky drží. Ale jestli to takhle bude u všech, to si nejsem jistá. Každopádně myslím, že když necháte po pasterizaci zchladnout na těch 75 stupňů, obsahu se vůbec nic nestane