Mám ráda tu zelenou džungli, co nám na oknech vytvářejí pokojovky. Asi tu máme dobré prostředí, protože více méně bez práce většina z nich krásně prospívá.
Jediné, co si hlídám, je zálivka (ale ani tu nepřeháním, prostě jednou týdně obejdu všechny kousky s konví a zaliju je), občas jim dopřeju probiotický koktejl z weiki a sem tam je přestěhuju z místa na místo, když mám pocit, že se jim na tom původním nelíbí. A teď na jaře část z nich stěhuju ven na letní byt. Proč to dělám a měli byste i vy?
5 důvodů, proč letnit pokojovky
- Líbí se jim to
Spousta pokojovek pochází z tropů, takže letní pobyt venku jim simuluje domovinu. Jenom je potřeba je dát na místo, které jim bude vyhovovat. A pak vás třeba překvapí nečekaným květem.
- Zútulní venkovní prostory
Přestěhováním květináčů ven získáte jako mávnutím kouzelného proutku útulné zelené zákoutí. Skvěle doplní terasy a balkony, kam je můžete přestěhovat v květináčích z domova, já část z nich dávám i na stromy v závěsných květináčích (ten na fotce je z Bonami, mívají fajn originální kousky), které kupuju jen pro tento účel. Je dost rostlin, které nesnesou žhavé slunko a ve stínu stromů je jim příjemně. Špatné zkušenosti mám s plechovými květináči. Ty se často rozpálí a rostlinu zničí.
- Usnadníte si práci
Pokojovky je potřeba čas od času osprchovat nebo otřít vlhkým hadříkem, aby se listy zbavily prachu. Když se to nedělá, nemohou rostliny pořádně dýchat a začnou postupně chřadnout. Já na rovinu přiznávám, že na sprchu kašlu. Mám kytek tolik, že by to byla práce na celý den nehledě na ten nepořádek kolem. Jako jednodušší se mi jeví varianta nechat tuhle práci obstarat letní deštíky. Funguje to 🙂
- Dostanou lepší zálivku než doma
Ať si je doma pipláte jakkoliv, nejspíš je zaléváte vodou z vodovodu. Takže studenou a chlorovanou. Přitom dešťovka je daleko lepší. Prší rovnou ve stejné teplotě jako má okolí, takže kytkám nezpůsobuje teplotní šoky, a zároveň je měkká.
- Zlepší se jim imunita
Venkovní prostředí je plné změn, ať už jde o teplotu, přírodní srážky nebo setkání s hmyzem. To všechno rostlinám utužuje kořínek.
Tipy, jak letnit pokojovky
Nedávala bych je ven dřív než v druhé půlce května a zpátky začátkem září. Hraniční teploty jsou 5 °C v noci a 10 °C přes den.
Z hlediska světových stran je nejlepší východ a sever. Na jižních terasách je moc sálavé horko a chybí stín, takže rostlinám hrozí úpal a spálení listů. Určitě kontrolujte, jestli se kytce na vybraném stanovišti líbí. Jakmile se vám její stav nepozdává, přestěhujte ji do většího stínu.
Kterou rostlinu kam umístit, píšu o kus dál.
Než všechno najednou vynosit na sluníčko, je dobré udělat mezikrok a dát domácí květenu nejprve do stínu (třeba na venkovní verandu). Asi po týdnu se kytky aklimatizují a můžete je přesunout na finální letní stanoviště.
Není to úplně bez práce. Po dešti je potřeba vždycky zkontrolovat, jestli v podkvětnících není moc vody a kdyžtak ji vylít. Naopak když neprší, je fajn zeleň navečer zalít (nezalévejte přes den, ať kytky nemají šok). Pozor, nikdy nezalévejte na listy. Voda, co na nich ulpí, funguje jako lupa, takže by se v tom místě listy mohly spálit.
Stejně jako doma pokojovkám hrozí napadení škůdci. Průběžně kontrolujte, jestli je nenapadly mšice, třásněnky nebo smutnice nebo něco jiného a zbavte se jich dřív, než se rozmnoží.
Při větrnějším počasí hrozí, že se vyšší květiny převrátí. Předejít se tomu dá tak, že květináč zahrabete třeba z poloviny do země. Kromě větší stability se nebude ani tolik zahřívat a rostlině to celkově prospějě.
Než je na konci letnění zase přestěhujete domů, zkontrolujte, jestli se hodně nerozrostly nebo nepotřebují přesadit z jiného důvodu. Hned po jaru je září druhým ideálním časem na změnu květináčů.
Kde se bude jednotlivým pokojovkám líbit
I doma má každá pokojovka trochu jiné nároky na umístění a venku je to úplně stejné. Je dobré vědět, že na vzduch je fajn přestěhovat většinu rostlin, některé to ale nesnesou. Třeba africké fialky, toulitky nebo bramboříky přestěhování ven moc neocení.
Přímé sluníčko snesou tropické rostliny jako jsou sukulenty (kaktusy všeho druhu), palmy, aloe vera, citrusy a exotické stromky jako třeba citrusy.
Polostín je vhodnější pro většinu pokojovek, takže jestli netušíte, co vám v květináči roste, máte jasno, kam s tím. Polostín si budou užívat voděnky, fikusy (bacha na benjamína, ten nemá rád stěhování a nechte ho přes léto radši doma), monstery, draceny, zelence, vánoční kaktus a ibišek.
Ve stínu určitě nechte všechny druhy azalek, břečťan a kapradiny.