Kdo hledá, najde

Skoro každý, před kým se zmíním, že máme doma rýmovník, se zajímá, k čemu tahle kytka je. Mám ji doma teprve rok, ale nedám na ni dopustit. Je totiž kouzelná. Kromě toho, že funguje jako zelená domácí čistička vzduchu, pomáhá bojovat s rýmou, nachlazením, špatným trávením, vysokým tlakem i drobnými oděrkami. Tady je pár způsobů, jak ho užívat.

Inhalace

Chlupaté masivní listy stačí promnout lehce mezi prsty a hned ucítíte svěží vůni podobnou mátové. Jen je výraznější a surovější. Když mám ucpaný nos, utrhnu si list, promnu ho mezi prsty (nebo proplesknu v dlaních) a vložím do papírového kapesníku. Ten potom podle potřeby inhaluju. Dcera si zase lístky rýmovníku dává před usnutím na polštář vedle hlavy. Jak se v noci mele, rýmovník vlastně pořád masíruje. Holt někdy je dobré nechat děti dělat věci po svém, často překvapí nezvyklým řešením.

Rýmovníkový čaj

Je to jednodušší než uvařit čaj z pytlíku. Stačí utrhnout list rýmovníku, pořádně ho omýt, zalít horkou vodou (ideálně kolem 80 °C) a nechat pět minut louhovat. Doma ho pijeme co nejteplejší a doslazený lžičkou domácího medu. Jeho chuť je nevtíravá, podobná silnějšímu mátovému čaji a pít se dá kdykoliv – nejen při nachlazení. A když si ho uděláte silnější, může po vychlazení sloužit i jako nálev  k potírání drobných oděrek, modřin a popálenin.

Rýmovníkový sirup

Taky jednoduchá záležitost, která se hodí, když se rýmovník hodně rozroste. Zhruba 30 velkých listů omyjeme, zalijeme litrem vody, přidáme 2 bio citróny nakrájené na kolečka a necháme 24 hodin louhovat. Pak nálev zcedíme, do vody přidáme 1 kg cukru (je jedno jestli krystal nebo třtinový cukr) a vaříme, dokud nedosáhneme sirupové konzistence. Ještě horké nalijeme do vymyté a pořádně vysušené sklenice a užíváme po lžičkách. Jako prevenci nachlazení, při drobných virózách anebo jen tak pro chuť. A jestli nemáte chuť rýmovníkový sirup vařit, udělejte si ho za studena. Recept servíruju tady.

O rýmovníku by se dal napsat román. Je totiž neskutečně všestranný a mít ho doma je základ zdravé domácnosti. Je extrémně nenáročný na péči, klidně by mohl být první rostlinou, na které si budou malé děti testovat zahradnický um. A kromě léčivých účinků pomáhá zahánět mouchy, komáry a jinou havěť. Bydlíme kousek od řeky, takže v létě s komáry dost bojujeme. A dát na okno truhlík osázený rýmovníkem (v létě může bivakovat venku) je rozhodně lepší řešení, než strčit do zásuvky elektrický odpuzovač hmyzu.

6 Replies to “3 způsoby jak užívat rýmovník”

  1. Anna Brandová says: 19.9.2024 at 16:57

    Dobrý den, může sirup s rýmovniku malé dítě (1,5 roku)?

    1. Petra says: 19.9.2024 at 16:59

      Hezký den, to netuším, nejsem lékař a netroufnu si v tomto ohledu poradit.

  2. Sylvie says: 12.3.2022 at 16:41

    Čaj z rýmovníku mi nechutná, sirup je moc sladký, ale mám letní recept: Do džbánu čisté pitné vody nakrájím bio citron a vložím několik listů rýmovníku. Nechám chvíli stát a mám osvěžující nápoj.

    1. Petra zahradničí says: 16.3.2022 at 12:40

      Hezký den Sylvo, díky moc za tip, to zní skvěle, určitě doma vyzkoušíme 🙂

  3. Pavla says: 20.9.2021 at 9:47

    Prosím dotaz…jake je DÁVKOVÁNÍ vařeného sirupu RYMOVNIKU??? DĚKUJI za odpověď.

    1. Petra zahradničí says: 20.9.2021 at 12:42

      Hezký den Pavlo, nejsem lékař ani lékárník a jedná se o domácí sirup s rozdílným množstvím silic, tak radím jen ze své zkušenosti. U nás doma užíváme po lžičkách několikrát denně, případně do čaje (lžíci). Mějte se krásně, Petra

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend