Pevně doufám, že nás ještě letos čeká pár teplých a slunečných dnů, podzim je ale cítit ve vzduchu už pár týdnů. Na zahradě proto dělám maximum, aby dozrálo to, co by ještě mohlo mít šanci.
A protože papriky letos měly extra pomalý nástup, chci je na záhonech udržet co nejdéle a sklízet z nich zralé plody co nejpozději na podzim.
Je dobré si uvědomit, že papriky milují léto a sluníčko a nenávidí výkyvy teplot a chlad. Dlouho do podzimu na záhonech nevydrží, první mráz je zničí.
Kromě toho, že jsou naše papriky zamulčované v peřině z trávy (víc o tom, proč mulčuju, se dozvíte tady), je taky pravidelně obcházím a od srpna vyštipuju nově nasazené květy.
Proč se vyštipují květy paprik
Je to jednoduché. Rostlina dává velkou část své energie do zrání plodů a čím víc jich na sobě má, tím méně výživy zbývá na každý z nich. V parném létě je to jedno, ale s příchodem chladnějšího počasí je fajn, když sílu soustředí na pár největších plodů.
Vyštipování květů se proto netýká jen paprik, ale vlastně veškeré plodové zeleniny – rajčat, lilků, okurek (ty už ale nejspíš na konci prázdnin na záhonu nemáte).
Jak se vyštipují květy paprik a kolik jich nechat
Jednotlivé květy stačí vylomit nebo uštípnout nehty, není to žádná věda.
A co se týká počtu, je to individuální podle odrůdy. Já osobně nechávám na keříčku od srpna jen papriky dorostlé do cca poloviny své finální velikosti. Květy a čerstvě nasazené plody odstraňuju, už by stejně neměly šanci do podzimu dozrát.
Důležité je také průběžně sklízet zralé plody. Dokud jsou na keříčku, rostlina je dál vyživuje a zbývá jí méně sil na prťata.