Mám tendence soustředit síly na jarní výsev a pěstování letní zeleniny, přitom na konci léta a zkraje podzimu se dá vypěstovat taky spousta dobrot.
Letos jsem se zkusila vydat cestou pokusů, a tak jsem kromě osvědčených druhů zkusila na začátku září vysít i pár kousků s nejistým výsledkem.
Mám ověřeno, že i při podzimním výsevu vyroste
Saláty
Do skleníku i ven na záhon jsem vysela kadeřávek, pak choi, polníček a špenát (včetně pnoucího červeného). Listová zelenina obecně snáší dobře chlad a oproti ostatním druhům zeleniny nepotřebuje tolik světla. Naopak, když se vysévá v průběhu léta, má tendence jít rovnou do květu. Takže časné jaro a podzim to jistí.
Ředkvičky
Miluju je a vysévám je ve 14-denních intervalech v podstatě po celou sezónu. Pauzu si dávám jen v těch největších vedrech v červenci a první půlce srpna, protože v tuhle dobu mají tendence jít do květu.
Než se semínko promění v červenou bulvu, trvá to asi měsíc, takže podzimní výsev zvládnou s přehledem. Já je letos dávám i do skleníku a chci je zkusit pěstovat co nejdéle. Jsem zvědavá, do kdy se to bude dařit.
Vodnice
Vodnice potřebuje hodně vody, sice má ráda i sluníčko, ale snese i mrazy až do – 8 °C. Proto bych si dovolila říct, že podzim je pro její pěstování vhodnější než jaro. Chtěla by vysévat už v srpnu, já letos trošku zaspala, ale doufám, že i tak vyroste. Ze semínka do sklizně to zvládá za cca 40 dní, tak si budu držet palce.
Jarní cibulka
Když bych jarní cibulku vysela ještě v červenci nebo srpnu, mohla bych ji sklízet ještě pozdě na podzim. Při zářijovém výsevu se nedá počítat s tím, že by cibulka vyrostla ještě do zimy, ale podzimním výsevem si člověk zajistí velmi ranou zeleninu, kterou může sklízet už v únoru.
Loni jsem jarní cibulku vysela ve skleníku touto dobou, v lednu jsem vyrostlé sazeničky vyjednotila a ještě v létě jsem sklízela obrovské kousky.
Mrkev
Mrkev obecně dlouho klíčí, do zimy při podzimním výsevu nevykoukne. Ale přes zimu semínka nabobtnají, vyplaví látky zpomalující klíčení a na jaře vykoukne daleko dřív. Totéž platí pro petržel. Tady je o podzimním výsevu mrkve samostatný článek s detailním postupem, jak na to.
Zkouším, jestli podzimní výsev zvládne
Kedlubny
Kedlubny jsou zapeklitá věc – existuje spousta odrůd, rané i pozdní. Předpokládám, že pro podzimní výsev se hodí ty rané, tedy ty, co rychle rostou a tvoří bulvy. Experimentálně jsem přímo do skleníku vysela dva druhy a jsem zvědavá, jestli mají šanci ještě skončit na talíři.
Pekingské zelí
Tohle už je opravdu velký experiment s velmi nejistým výsledkem. Na jaře už jsem pro něj nenašla místo a na přelomu června a července ještě pořád nebyl prostor, kam s ním. Tak jsem se rozhodla, že mu dám šanci ukázat, co v něm je, teď na podzim. A ve skleníku. Do fáze zralosti by se mělo pekingské zelí dostat za 70 dní, kdyby se mi letos podařilo sklidit aspoň malé hlávky, skákala bych radostí.
Nebojte se na zahradě i v květináčích experimentovat. Stačí kvalitní semínka (moje ověřené obchody najdete tady) a o zbytek se postará příroda. Vlastně nic horšího, než že se zeleniny nedočkáte, se stát nemůže. Spíš bych si tipla, že se můžete těšit na milé překvapení 🙂
Zkuste ředkvičky nechat vykvest. Zaplodi lusky, které se trhaji mlade, chutné, stavnate , plodí až do zamrazu a místo jedne koule máte i 2 kg velmi zdravých lusku
Hezký den Marcelo, jj, ředkvičkové lusky jsou skvělé, moc rádi je zobeme. Myslím, že tu někde k nim mám i článek. Jen je pravda, že o nich pořád hodně lidí neví.
Držím palce ať je pěkná úroda, ale minimálně mrkev určitě bude 😉
Díky moc, doufám, že toho bude víc než mrkev 🙂