Květiny v květináči prokazatelně zlepšují vzduch v interiéru. Čistí ho, zbavují toxických látek třeba z nábytku a taky pomáhají předcházet zdravotním problémům, když nemůžete moc větrat. To je důvod, proč bych si domů nikdy nepořídila cokoliv umělého. Ale loni v zimě jsem zjistila, že existují kytky, které mají schopnost čistit vzduch doma několikanásobně víc, než ostatní. Tak jsem se na ně zaměřila a pár jich domů pořídila. Překvapivě jsou většinou naprosto nenáročné na péči a všechny vesele množím. Tady jsou.
Zelenec
Kytka, o které jsem si už jako malá myslela, že je to plevel. Na první pohled zaujme neutuchající touhou po množení – v podstatě v kteroukoliv část roku bude tvořit oddenky, které stačí jen odstřihnout, nechat pár týdnů ve vodě zakořenit a zasadit. Dát ho můžete třeba i do závěsných květináčů, protože udělá hustý převis a čas od času vyžene droboučké bílé kvítky. Jestli se nezvládnete starat o tuhle kytku, tak už o žádnou :). Každopádně je dobré vědět, že vzduch zbavuje formaldehydu a xylenu.
Dracena
Kdysi jsem ji od někoho dostala a kvůli tmavému prostředí v bytě dost trpěla – táhla šlahounky za světlem, jak se dalo. Letos na jaře byla skoro na odpis. Táta naštěstí zakročil včas a doporučil mi šlahouny odstřihnout (klidně až u kmínku) a dát je do vody. No a stal se zázrak. Z kmínku vyrazily nové (slibuju, že se vynasnažím, aby se zase zoufale netáhly za světlem) a ty staré zakořenily. Rázem mám doma draceny 3 a připadám si jak největší machr. Každopádně tahle kytka dokáže docela vyrůst, takže by se hodila na zem do velkého květináče. Ale jestli máte kočku nebo psa, tak opatrně. Je totiž pro zvířata jedovatá, ale vzduch zbaví benzenu, formaldehydu, trichlorethylenu a xylenu.
Aloe Vera
Po téhle krásce jsem roky pokukovala, a když jsem zjistila, že je nejenom léčivá, ale i zázračná pro čištění vzduchu, nebyl důvod dál váhat. Bude to rok, co mi zdobí okno a překvapilo mě, jak rychle se rozrostla. Mám pocit, že na severním okně se jí nedařilo tolik jako po přestěhování na západní, kde jí to vysloveně svědčí. Ze vzduchu vytáhne formaldehyd a navíc se dá skvěle využít jako první pomoc při popáleninách a drobných zraněních. Jen ještě nevím jak – na internetu je návodů spousta, jenže dělat z ní roztoky se mi nechce. Netušíte, jestli by nestačilo jí kousek přiložit na poraněné místo?
Lopatkovec
Tohle je můj velký nezdar. Koupila jsem ji už před pár lety v Ikee. Tehdy byla krásná, velká, s dlouhými bílými květy. Asi po dvou měsících mi ji z parapetu shodila kočka, kytka se polámala a dodnes se z toho chuděra úplně nevzpamatovala, i když jí věnuju maximální péči. Možná až moc velkou. Každopádně se všude píše, jak je lopatkovec nenáročný na pěstování a snadno kvete. Potřebuje docela dost vody a spíš stín než sluníčko. A ze vzduchu vyžene amoniak, benzen, formaldehyd a trichlorethylen.