Kdo hledá, najde

Na zahradničení miluju i ten zimní spánek. Jen díky němu mám totiž šanci trávit večery s knížkou v ruce a nabírat teoretické znalosti, které hned se hned na jaře pokouším převést do praxe. A tohle jsou moji letošní favorité.

Kompost snadno a ekologicky

Autor: Pauline Pearsová

Knížka, kterou byste možná v regálu přešli, protože by vám přišla moc specifická. Jenže zahradní kompostování je docela věda. Já se o vlastní kompost pokouším několik let a pořád to není ono. V téhle knížce, která je kupodivu nádherně čtivá, se dozvíte odpovědi na všechny kompostovací otázky, co vás kdy napadly. I na to, o čem jste neměli ani tušení. Najdete v ní odkazy do historie i praktické tipy, co do kompostu patří a co už ne, dokonce vás navede na systém kompostování, který by byl nejvhodnější právě pro vás. Z toho je vám už asi jasné, že se nevěnuje jen zahradnímu kompostování, ale i nejrůznějším kyblíkovým a alternativnějším metodám. Za mě palec nahoru s jedinou výhradou – knížka je kvůli svému původu zbytečně moc „britská“ a neškodilo by jí doplnění o lokální informace.

52 projektů na městskou zahradu

Autor: Bärbel Oftringová

Lidi z vesnic se stěhují do měst a tam zjišťují, jak zoufale jim chybí třeba i miniaturní kousek zeleně. Jestli se to týká i vás, pak vám tahle knížka nesmí chybět, na druhou stranu ji oceňuju i já se zahradou jako hrom. Jednoduše proto, že ty tipy jsou tak kouzelné, že některé musím vyzkoušet. Název je možná trošku zavádějící, já sama si pod ním přestavila spíš nějaké architektonické tipy, ale nenechte se zmást. Některé kapitoly se věnují detailům jako jsou květináče (proč si pořizovat drahé a nudné, když bleší trhy jsou plné pokladů), dozvíte se ale i něco málo o vermikompostování, originálních způsobech výsevu i pěstování na paletách.

Darujme si zdraví z vlastní zahrady

Autor: Hanka Sekulová

S tátou se rozcházíme v názoru, jak by měla zahrada na pohled vypadat. On má rád všechno pěkně urovnané, trávník posekaný na svých 8 cm a všechno tak, aby nikde nic nepřečnívalo. Já jsem naopak vyznavačem přírodních zahrad a permakulturních postupů, kde nechávám prostor rostlinám i zvířatům. A knížka od Hanky Sekulové se mnou pěkně rezonuje. Dozvíte se v ní, jak k zahradě přistupovat, když netoužíte po chemických postřicích, jak si dokážou rostliny vzájemně vypomáhat ke zdárnému růstu a větším výnosům a taky, jakou roli hraje hmyz a zvířata na zahradě.

 

 

Bylinky z klášterní lékárny

O bylinkách vím velké prd, a přesto je miluju. Kdykoliv doma bojujeme s nějakou chorobou, jsou zelené poklady (ze zahrady nebo z lékárny) to první, co na vyléčení zkouším. A až když bylinky nezafungují, sahám po konvenční medicíně. Nad touhle knížku jsem v knihkupectví dlouho váhala. Stála totiž přes 300 Kč a já si nebyla jistá, jestli za to bude stát. Teď už můžu s klidným svědomím říct, že nelituju ani koruny. Jasně. Na internetu se o všech bylinkách taky dočtete a dohledáte si jejich fotku i návody použití. Ale pěkná knížka fungující tak trochu jako bylinný herbář, by podle mě měla být aspoň v jednom vydání v každé domácnosti.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend