Letos si daly pampelišky docela načas a já se jim upřímně řečeno ani nedivím. Taky bych se v těch mrazech nehrnula na světlo boží. Každopádně teď už jsou venku a za chvíli zase nebudou.
Takže jestli si jejich zářivě žluté kvítky chcete schovat, máte poslední šanci.
Já se letos chystám na pampeliškový med. Loni proběhlo moje poprvé, a to hned nadvakrát. Napoprvé letělo 500 kvítků pampelišek přeměněných na tvrdý karamel do koše. Druhá várka už byla připravovaná s větší láskou a péčí a transformovala se do pampeliškového sirupu i medu.
Kde natrhat pampelišky
Sice nám trávu kolem domu zdobí zlatavé kvítky, ale taky máme psa, který je několikrát denně pokřtí. Takže za pampeliškami na jídlo vyrážím na okolní louky. Sice ani tam nemám jistotu, že se po nich neprobíhala nějaká zvěř, ale co oči nevidí, to srdce nebolí.
Recept na pampeliškový med
Pampeliškový med je vlastně strašně jednoduchá záležitost. Stačí natrhat cca 500 kvítků (pěkně rozkvetlých, nepovadlých), lehce je oprat ve vodě (ale fakt málo, aby se nevyplavil pyl) a hodit do zhruba litru vody spolu s nakrájeným citrónem. Já je pak nechám přejít varem, vypnu a nechám den až dva odpočívat. Pěkně v teple, pod pokličkou. Po dvou dnech to vypadá dost nechutně, ale stojí za to se překonat a v díle pokračovat.
Obsah hrnce přecedím přes jemné sítko, do výluhu přidám 1 kg cukru (když bude třtinový, bude i výsledný med pěkně tmavý) a přivedu k varu. Pozor, cukr je potřeba míchat, dokud se nerozpustí, aby se nepřichytil na dně hrnce. No a pak vařím tak dlouho, dokud není konzistence akorát. Jen malá rada: nesnažte se dostat směs na plotně do konzistence medu, bylo by to už moc. Mně se osvědčil středně hustý sirup – ve sklenicích pak ještě zhoustne.
Jakmile je podle vás konzistence přijatelná, můžete přelívat do vymytých a suchých lahviček (pokud se má jednat o pampeliškový sirup) nebo skleniček (v případě medu). No a pak už se jenom držet, aby zásoby vydržely aspoň do podzimu.