Je začátek roku 2019 a my už víme, že chceme část zahrady věnovat Šumavankám (o tom, proč jsme chtěli zrovna tohle plemeno, jsem psala v předchozím článku).
Malá nebo větší kuřata?
Nastává velká otázka – budeme chtít odrostlá kuřata, která začnou během pár týdnů snášet vajíčka, nebo si radši pořídíme čerstvě vylíhnutá, která si vypipláme? Obojí má své výhody a nevýhody.
Výhody a nevýhody malých kuřátek
- Jsou to roztomilouši k sežrání a každý nový den s nimi je radost
- Oproti vzrostlým jsou výrazně levnější
- Je u nich vyšší riziko úhynu – nemusí zvládnout cestu, mohou mít nějakou genetickou vadu, nemusí mít vstřebaný žloutkový váček (to se stalo nám), vy můžete udělat nějakou chovatelskou chybu nebo cokoliv jiného. Pořád se jedná o křehká miminka, která ještě nejsou tak odolná.
- Potřebují samostatnou odchovnu a každodenní péči
- Co ušetříte na investici do kuřat, to utratíte za vybavení – umělou kvočnu kvůli teplu, napáječku pro kuřata, podestýlku, bedničku (byť si jí můžete udělat svépomocí), kuřecí krmnou směs…
- Nejdou rozeznat slepice od kohoutků. Říká se, že to bývá půl na půl, ale také nemusí. U malých kuřátek se musíte připravit na to, že se budete muset kohoutků nějak zbavit – buď je sníte nebo je porozdáváte. Každopádně v jednom hejnu se v dospělosti dva kohouti nesnesou.
- Prvních vajíček se dočkáte za půl roku. Aspoň my jsme to tak měli, slípky mají velký výběh, spoustu zeleného a kvalitní krmení.
Výhody a nevýhody vzrostlých slepic
- Nejčastěji se kupují tříměsíční kuřata, takže už víte, jestli kupujete slepici nebo kohouta.
- Ubytujete je rovnou v kurníku.
- Nemusíte dokupovat žádné vybavení jako jsou umělé kvočny, krmítko a napáječku už rovnou kupujete pro dospělé slepice
- Cena za slepici je samozřejmě vyšší
- Prvního vajíčka se dočkáte během pár týdnů
Za nás rozhodla situace. V České republice jsme totiž nenašli žádného chovatele, který by prodával větší kuřata Šumavanek. A protože z plemene jsme slevovat nechtěli, šli jsme do třídenních kuřátek se všemi riziky, co to s sebou nese.
Kde je koupit
Na to se mě ptáte ve zprávách docela často a já neumím úplně odpovědět. My jsme kuřata kupovali přes internet, od člověka, o kterém jsme v životě neslyšeli a našli jsme ho na nějakém chovatelském fóru (na internetu je jich spousta a vzhledem ke své nezkušenosti nedokážu poradit, které je nejlepší). Riskli jsme to a měli jsme štěstí. Jen docela trvalo, než jsme se dostali od objednávky k dodávce (cca dva měsíce). Šumavanek u nás asi není moc a fronty na ně jsou dlouhé. I když existují i speciální šumavankové výstavy, kde je možné, že se budou prodávat i kuřata.
Proč se kupují třídenní kuřata
Je to jednoduché. Kuře po vylíhnutí vydrží 3 dny nejíst a nepít, protože ještě vstřebává živiny z vajíčka. Proto tihle prckové zvládnou přepravu speciální kurýrní službou většinou bez úhony.
Kde malá kuřátka ubytovat
Až do nějakých šesti týdnů nemají kuřata vlastní termoregulaci. Ideální je ubytovat je někde v teple a suchu, my je měli ve sklepě. Místa nepotřebují moc, my jim poskytli doma vyrobenou bedýnku o výměře cca 2 metry čtvereční (pro 20 kuřátek). Co ale potřebují, je konstantní teplo kolem 30 stupňů, takže se neobejdete bez lampy, které se říká umělá kvočna. Kuřátka pod ní budou vegetovat a my si můžeme představovat, jak si myslí, že se tulí pod mámou slepicí. A pak také potřebují světlo imitující denní režim. Takže žárovku, kterou je třeba na noc zhasínat.
Důležité je fakt denně kuřatům měnit podestýlku. My jim dali nejdřív piliny, ale u těch mě někdo upozornil, že mohou být nebezpečné. Kuře jednu sezobne, ucpe si trávicí systém a pojde. Takže jsme vyměnili piliny za staré noviny, měnili je jednou denně a spotřebovali tak Sofinčinu zásobu papíru do školního sběru. Výměna podestýlky je časem dost nechutná záležitost. Jak kuřata rostou, nadělají čím dál větší nepořádek a smrdí. To uznávám i já, které voní čerstvý hnůj.
Čím kuřata krmit
Samozřejmostí je permanentní přísun čerstvé vody, ve které by prckové neměli mít možnost se namočit celí. Mokré kuře = prochladlé kuře a to je cesta do hrobečku. My jsme pořídili dvě malá plastová pítka určená přímo pro slepice a byla super.
No a co se týče krmení, někdo doporučoval strouhanku smíchanou s nasekanými kopřivami a uvařeným vajíčkem. Toho jsme se jako úplní amatéři báli. Chtěli jsme sáhnout po krmné směsi, ale podmínkou bylo, že musí být bez GMO. Prostě s logikou, že co budou jíst naše slepice, to budeme jíst i my (buď ve vajíčkách nebo v mase). Všichni kolem nás si klepali na čelo a je fakt, že sehnat takový druh krmiva byl docela ořech. Ale povedlo se. Narazila jsem na Pohledské Dvořáky, kteří se na krmiva bez GMO pro drůbež (a jiná zvířata) zaměřují. Jsou z Havlíčkova Brodu, což máme trochu z ruky, ale naštěstí v Benešově, do kterého to máme kousek, je prodejna i s jejich sortimentem. Prostě si to všechno sedlo jak pr.el na hrnec.
Kdy dát kuřata ven
Když je máte ve sklepě, který je po pár dnech nasáklý nasládlým kuřecím smrádkem, máte chuť tu drobotinu odstěhovat hodně rychle. My je přestěhovali do kurníku v šesti týdnech, ale jen proto, že bylo teplo (půlka června). Jinak bychom si je nechali asi o něco déle doma.
Letos už je to všechno jinak. Jedna z našich slípek zakvokala a dočkali jsme se vlastních kuřátek. Ale o tom zase jindy 🙂
Dobrý den, mohu se zeptat jestli mohu krmit malé kuře jen strouhankou. Mám doma jen jedno a přijde mi trochu blbé pořád vařit jen pro jedno. A četla jsem že se dají i krmit nastrouhanou mrkví. Mohu dávat strouhanku z mrkví?
Hezký den, já bych se přimlouvala k tomu koupit krmivo pro kuřátka. Původně jsem měla v plánu našim pipkám vyvařovat, ale pak jsem zjistila, že bych jim asi z domácí stravy nedokázala připravit vyváženou potravu. Strouhanka vím, že se dává, ale myslím, že pečivo není ideální jako hlavní výživa.