Kdo hledá, najde

Letos mě vánoční šílenství mine. Už roky se snažím omezovat konzum, stále větším obloukem se vyhýbám (i přes rok) obchodům a častěji nakupuju v e-shopech. 

Líbí se mi nekonečný výběr, klid na nakupování i to, že zboží můžu do 15 dnů vrátit, když se mi nebude líbit. Na vánoční dárky je tenhle styl nakupování ideální. Jestli jste mu taky podlehli, mám pro vás v zásobě pár tipů na dárky pro zahradníky – amatéry, které by se mohly hodit. Jo a o některé z dárků si v nejbližších dnech zasoutěžíme na mém FacebookuInstagramu, tak mě nezapomeňte sledovat ;).

Knížek není nikdy dost

Nevím, jak to mají ostatní objevovatelé zahradničení, ale já knížky o zahradě miluju. Ten pocit, když otevřete neznámou knihu, ponoříte se do jejích stránek a začnete plánovat, co kam zasadíte, je k nezaplacení. Byť to ve finále dopadne tak, že do hlíny opravdu zasadíte jen bazalku. Díky spolupráci s Knižním klubem mám docela přehled o zahradnických knížkách, které letos vyšly (moje recenze z KK najdete ve speciální záložce) a je tak pro mě těžké vybrat jednu jedinou. Osobně bych asi sáhla po herbáři v jakékoliv podobě. Většinou obsahují nádherné ilustrace, takže lahodí i oku, a je relativně velká šance, že je obdarovaný ještě nebude mít. Můj tip pro letošek jsou Léčivé rostliny na zahradu nebo Aromatické rostliny.

Nářadíčko, nářadí

Ne, kupovat nářadí zahradníkovi opravdu není totéž jako koupit manželce pod stromeček mixér. Na rozdíl od vaší drahé polovičky bude mít zahradník z nářadí fakt radost. Už je to pár let, co jsem se zamilovala do značky DeWit a jsem jim věrná stále. Za mě je to to nejkvalitnější ruční zahradní nářadí, se kterým jsem se setkala, a tak vám ho můžu s klidným srdcem doporučit. Omrkněte jejich sadu nejpoužívanějšího nářadí v dárkové krabici nebo sadu na péči o bonsaje, která je perfektní na jarní pikýrování sazeniček. A jestli se vám nechce do sady, radost uděláte i jedním jediným kouskem. Třeba nůžkami na růže (nebo cokoliv jiného), o které si zasoutěžíme ;).

Co si nenapíšu, to nevím

Už je to pár let, co máme zahradu, ale já si ještě nezapsala jedinou poznámku. Každý rok tak vlastně na zahradě začínám s čistým štítem, protože si nepamatuju, kdy jsme loni vysévali, a jestli to bylo včas nebo pozdě. Dost často se tak stává, že si opakovaně natluču nos. Určitým typem zápisníku měl být tenhle blog, jenže se mi trošku překlopil do deníčku úvah. Proto jsem skákala dva metry vysoko, když mě Honzík před asi měsícem překvapil „chytrým zahradníkem“ od CleverMinds. Pokukovala jsem po něm už pár let (asi tři), ale pořád mi přišel na zahradnický zápisník docela drahý. Jako ruku na srdce, levná záležitost to není, ale je to přesně ten typ dárku, nad kterým srdce obdarovaného zaplesá. Takže pro mě od příštího roku začne období poznámek a doufám, že se konečně začnu poučovat ze svých vlastních chyb. Jo a výrobce jsem oslovila, a vypadá to, že bych pro vás mohla mít pár dárků ;).

Dárek pro ty, co umoří každou kytku

Předloni jsem celá šťastná skočila po nabídce jednoho pána od nás z vesnice, který rozprodával staré samozavlažovací truhlíky po pár korunách. Ono totiž mít na terase věc, o kterou se nemusíte každý den starat, a přesto vám v ní nádherně kvetou letničky, je úplně super. A nedávno mě někdo upozornil na samozavlažovací květináče od Plastie. Je to český výrobce, takže u mě má plusové body a za svoje výrobky docela pravidelně dostávají designové ceny. Já už jsem do jejich samozavlažovacích květináčů zasadila letošní vánoční pokojovky, aby se jim dobře dařilo, i když budeme na cestách. A pro vás mám v zásobě tři čistě bílé květináče Calimera :).

Pít či nepít

Pitný režim musíme dodržovat všichni, ať se nám to líbí nebo ne. Já na rovinu přiznávám, že jsem lenoch línej, a když jsem na zahradě, radši bych umřela žízní, než se šla domů napít. Ta představa sundavání pracovních rukavic, zouvání zablácených holin a mytí rukou je mi natolik nepříjemná, že i tu vodu oželím. Jenže pak mě bolí hlava… A když si ven postavím půllitr s vodou, mám ho během chvilky plný utopených broučků a much. Ve finále to dopadá tak, že kradu dceři školní lahvičky na pití a začala jsem pokukovat po něčem míň dětském. A objevila jsem e-shop Labeloo a jejich nabídku lahviček. Jestli nechcete nic takového kupovat, tak tam radši ani nelezte, protože nenakoupit nedokážete. Já už napsala Ježíškovi o lahvičku Equa z borosilikátového skla a pro vás si vyprosila pár lahviček do soutěže. Těšíte se? 🙂

Postav dům, zasaď strom, zploď syna

Fandím jakýmkoliv neziskovým organizacím, které se snaží apelovat na nás všechny, abychom se nejen starali o životní prostředí, ale taky přírodě vraceli s úroky to, co si od ní bereme. Iniciativu Na ovoce proto sleduju v podstatě od jejího založení. Loni jsem si pořizovala jejich kalendář hojnosti a letos mě praštila přes nos možnost koupit k Vánocům opravdický strom. Nejdřív jsem se zděsila, jak budou lidi sázet stromy v prosinci, a pak jsem zjistila, že mají všechno vymyšlené k dokonalosti. Pod stromeček dostanete papírový certifikát s informací o odrůdě, kterou jste koupili. A na jaře, až přijde ta správná chvíle, vám přijde stromek domů i s návodem, jak ho správně zasadit a starat se o něj.

Co kupujete jako dárky vy? Vzhledem k tomu, že kolem sebe mám bláznů do záhonů víc než dost, budu za vaše tipy ráda :).

 

Napsat komentář

Tvůj e-mail nebude zveřejněn.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend