Kdo hledá, najde

I když se snažím sebe i celou rodinu honit celý rok průběžně ven, abychom si všichni budovali tu zázračnou imunitu, já sama začátkem podzimu lehnu s nějakou vykutálenou chorobou. 

Letos si zatím všichni procházíme jen nachlazením, se kterým skvěle pomůže zeleň doma na oknech (doktory z duše nenávidím a jdu k nim jen když je opravdu nejhůř). Tyhle kytky doma máme a nedáme na ně dopustit.

Angínovník

anginovnikProvází mě celý život, protože táta ho měl v květináči co pamatuju a taky mi dal jeho sazeničku na cestu, když jsem se stěhovala. Tahle kosatcovitá kytka vlastně ani moc jako léčivka nevypadá a kdykoliv jsem někde řekla, že máme doma angínovník, každý na mě koukal jak zjara. Přitom je fakt zázračný. Při prvních náznacích škrábání v krku stačí ustřihnout cca 5 cm listu, omýt a žvýkat v puse tak dlouho, dokud nezůstanou pouze vlákna z listů. Ty se pak vyplivnou. Ideální je tuhle proceduru podstupovat večer před spaním, protože by se pak měly nechat vyžvýkané silice působit (takže nejíst a nepít). Ráno bývá trošku nepříjemné, člověk má pocit, jako by měl pusu zevnitř trošku spálenou, ale to není nic proti ničemu. Při žvýkání pomáhá na bolení v krku, jakékoliv záněty horních cest dýchacích a zahlenění. Jestli někomu dělá problém strčit do pusy list a žvýkat ho, dá se udělat i domácí kloktadlo – stačí zalít pokrájené listy horkou vodou, nechat 10 minut odležet a odvarem pak kloktat. Případně se dá tento odvar také pít, a pak pomáhá na nadýmání, zácpu a onemocnění ledvin a močových cest.

Pěstovat se dá doma i venku na zahradě. Potřebuje každopádně hodně světla a mírnou zálivku. Při pěstování venku se na zimu zatáhne do země a je potřeba ho přikrýt peřinou třeba z chvojí, aby nezmrzl. Jenže když ho pěstujete venku, tak vám s podzimním a zimním nachlazením úplně nepomůže, takže z něj uděláte vlastně okrasnou kytku.

Rýmovník

img_4384

Legrační název a ještě vtipnější kytka. Roste jak šílená, stačí ji dát na světlé místo a nešetřit zálivkou. V případě rýmovníku si připisuju jeden bod, protože táta ho neznal a nadšeně si ode mě odvážel sazeničku (stačí ho uštípnout a nechat zakořenit ve vodě nebo písku). Každopádně rýmovník má využití celý rok. V létě funguje jako odpuzovač hmyzu, v zimě zase jako léčivka. Voní jako směs eukalyptu, máty a meduňky a stačí se ho jen dotknout a jeho vůně vám na prstech ulpí na pár desítek minut. Mám vyzkoušené, že skvěle uvolňuje dýchací cesty, a to už při pouhém čichání. Třeba malé dceři dávám večer list zabalený do papírového kapesníku na polštář vedle hlavy a nos se jí pak v noci při rýmě neucpe. Perfektní je ale i rýmovníkový čaj (a taky skvěle účinný) – stačí dát do hrnečku jeden list, zalít ho horkou vodou a po lehkém vychladnutí přidat lžičku domácího medu. Ten údajně pomáhá nejen při nachlazení, ale také při bolesti hlavy, vysokém tlaku nebo zažívacích problémech. Vyrábět se dá i rýmovníkový sirup, ten jsem ještě nezkoušela, ale určitě se na něj vrhnu. Sirupy, to je moje :). A údajně dobře poslouží i astmatikům na noc položená nádoba s vodou a lístkem rýmovníku na topení. Tohle vyzkoušené nemám, doma naštěstí astmatici nejsme, ale třeba přijde tahle rada někomu vhod.

Aloe Vera

aloe-vera1O téhle léčivce jsem nedávno psala jako o skvělé čističce vzduchu a už jsem i zjistila, jak se dá využít v péči o zdraví. No vlastně ne tak docela, protože její využití je extrémně všestranné. Působí skvěle na pleť, při kožních potížích, popáleninách, zažívacích problémech. Také prý má očistné účinky a pomáhá při hubnutí. No nevím, vypadá až moc zázračně. Já jsem zatím vyzkoušela jen směs vydlabanou z listů, říkejme jí gel. Stačí uříznout list, podélně ho rozříznout a lžičkou seškrábat gelovou vrstvu (šlupka se musí vyhodit, je dráždivá). Tenhle gel se dá aplikovat na jakékoliv popáleniny, podráždění, drobné (i větší ranky), štípance od hmyzu nebo na jizvy. Podrážděnou kůži po několikáté aplikaci krásně zklidní. Prý funguje i na opary a akné, v tom případě stačí uříznout list a několikrát denně přikládat vždy čerstvě odříznutou část na postižené místo. Ani jedno jsem ale nezkoušela – na opary netrpím, pupínek mi teď taky žádný nevyrazil.

A co vy, máte doma na oknech nějaké léčivky? Ráda se přiučím a rozšířím řady domácích lékařů :).

2 Replies to “3 kytky, díky kterým se vyhýbáme doktorům”

  1. Jitka says: 29.3.2017 at 20:39

    Moc díky za zajímavé tipy!

    1. Petra zahradničí says: 31.3.2017 at 11:38

      Jitko, rádo se stalo 🙂

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend