Kdo hledá, najde

Taky jste podlehli trendu bio potravin? Já na rovinu přiznávám, že u nás doma je tohle slovo skoro zakázané. 

Aby bylo jasno – i mě zajímá složení potravin, chci jíst jen to nejlepší a nechci svou existencí nadměrně zatěžovat planetu. Jenže řešení podle mě není v bio potravinách, ale v celkovém přístupu k životu. A moje paranoidní já mi říká, že ani bio potraviny nejsou ideální. Tak si pojďme shrnout, co mi na nich vadí:

  • Cena. Nevidím nejmenší důvod, proč bych měla za poctivé jídlo platit o hodně víc než za jiné. Myslím, že to, co si vypěstujeme na zahradě, by bio certifikací bez problémů prošlo a moc dobře vím, jaké jsou náklady na pěstování. Jasně, musíme vzít v úvahu rozmary počasí, škůdce, díky nimž zemědělci třeba nic nesklidí a spoustu dalších okolností, které ovlivňují úrodu i výdělek. Ale, ani to mě nepřesvědčí, že by měla být cena tak nehorázná.
  • Kvalita. Už několikrát prosáklo na veřejnost, že s kvalitou bio potravin to je u nás řekněme diskutabilní a ne vždy jsou lepší než „běžné“ potraviny. Možná jsou Češi opravdu národem vykuků a spoustě lidí prostě přijde výhodnější hledat díry v certifikaci (rozuměj zákonech) a usnadňovat si dost pravidly svázaný život eko zemědělce. Aby bylo jasno, neházím všechny do jednoho pytle. Sama znám dost poctivých bio producentů, ale holt celému oboru škodí nepoctivci.
  • Žádná chemie. No tohle je sice pěkné, ale… Kdo hospodařil na polích před tím, než je začal obdělávat zemědělec-ekolog? Co všechno je v půdě schované? Nedělejme si iluze, že by u nás po péči předrevolučních zemědělců zůstalo nějaké pole bez chemických postřiků. A i kdyby ano – jak daleko od bio polí jsou frekventované silnice, případně zemědělci, kteří nejsou vyznavači bio a hnojí chemií, která se prostřednictvím deště a podzemních vod dostane bůhvíkam?

Tohle jsou 3 hlavní důvody, proč si u nás doma na „bio“ nehrajeme. Myslím, že obecně je selský přístup k jídlu zdravější než otrocké nakupování něčeho, co by mělo být super. A myslím, že i ve městech, bez vlastní zahrady se dá jíst kvalitní ovoce a zelenina bez zbytečného vyhazování peněz. Třeba prostřednictvím komunitních zemědělců, dovozců zeleninových bedýnek a hlavně sledováním původu potravin. Takové české jabko totiž bude určitě méně toxické než to, které k nám putovalo přes půlku světa a vypadá stále svěže.

Na závěr jen dodávám, že jsem naprostý laik, neznám detailní podmínky pro bio certifikaci a tento výlev je pouze mým subjektivním názorem. Jen začínám mít pocit, že se v dnešní společnosti velmi snadno stáváme otroky nejrůznějších lobby, a to nechci.

Jaký je váš názor? Kupujete bio – proč? Nebo mu nevěříte stejně jako já?

 

 

 

6 Replies to “3 důvody, proč nekupuju bio potraviny”

  1. Šárka says: 16.11.2017 at 14:45

    Nevěřím a nekupuji. Leda, že by to bylo vypěstováno na jiné planetě. Ta naše už je natolik zdevastována, že ji už nepomůže ani svatý. Teda pomohlo by, kdyby se po lidech slehla země. 😉 Půda je otrávená, voda taky. To, že jsme si tady začali hrát na „bio“ pěstování na tom nic nezmění. Něco si vypěstuji na zahradě a jinak kupuji sezónní ovoce a zeleninu, pokud možno od nás. Tropické ovoce jsem přestala kupovat úplně. Jen z těch pár informací, co různě prosáknou je mi zle. A to, že se tam dá nějaká nálepka a prochází to kontrolami je krásné, ale kam se podíváme, vidíme, jak ta různá testování čehokoli dopadají. Tím neříkám, že se nemá nic dělat, ale můj názor je, že zkázu už neodvrátíme. Bohužel.

    1. Šárka says: 16.11.2017 at 14:50

      A to nemám na mysli jen naše pěstitele. Ti zahraniční nejsou o nic lepší. Jen namátkou si vzpomenu na olivový háj, který byl zasazený na skládce a přitom se na něj čerpali dotace a olej byl prodáván jako ten nekvalitnější panenský.

    2. Šárka says: 16.11.2017 at 14:52

      Má být – čerpaly dotace.

  2. Jitka says: 11.11.2017 at 1:18

    Snažím se kupovat kupovat biopotraviny v případě ovoce a zeleniny, která je nejvíce problematická, co se týká pesticidů nebo akumulace dusičnanů (celer, jahody, ředkvičky, …) a taky v případě té, co si nezvládnu vypěstovat (banány, fenykl, chřest, pomeranče, citrony…). Když mám možnost v bedýnce brát zeleninu a ovoce od místních farmářů a různých dodavatelů, preferuji tu. Co se týká nějaké víry v biopotraviny, věřím tomu. Ne slepě, ale věřím, že když kupuji něco bio, nedostane do sebe moje dítě kupu pesticidů navíc a to mi stačí. Nicméně nejdu do extrému, takže bio hruška někde z JAR mne opravdu nenaláká a raději si prostě hrušku mimo sezonu nedám. Třeba citrony ale doma už takových šest let minimálně máme jen bio. Kdykoliv můžu jít do ledničky a nastrouhat z nich bez obav kůru do jídla, výpadek jsme měli akorát dvakrát na dva týdny, kdy jsme biocitrony nesehnali a tak jsme raději žádné nekoupili. Třeba z biopomerančů si škrabkou sundávám kůru (bez bílé části) a suším a pak používám v receptech jako koření (např. v bujabéze).

    Co se týká obecně biopotravin a certifikace, jsem ráda, že to tady je. Možnost odlišit v klasickém supermarketu pár potravin nálepkou pro ty, kteří tam nakupují a chtějí „něco víc“. Třeba biovajíčka v době, kdy „bedýnkové“ farmářské slepice nesnáší dostatek a vajíčka doma chybí. Nebo biobrambory v momentě, kdy mi už doma došly a bedýnku vyzvedáváme až ve čtvrtek. A třeba při kupování jahod jsem (než jsem je mohla pořádně pěstovat) neměla mezivolbu. Buď konvenční z jahodárny poblíž a nebo bio dovezené ze Slovenska, obdobně chřest jsem taky nesehnala „od farmářů“ a beru ten bio z Kútů.
    A vlastně mne těší, že díky celé té záležitosti s certifikací a nálepkou „bio“ v obchodech, vlastně vznikají farmy a místa, kde se hospodaří přírodně a neničí příroda. Bylo by krásné, kdyby takhle rovnou hospodařily všechny malé farmy normálně i bez certifikace, ale protože se to tak samo od sebe neděje, jsem ráda i za tuhle byrokracii, která to celé někam alespoň trochu posouvá.

    No a jestli věřím, že ten banán, co mám v ruce je opravdu lepší (co se týká obsahu pesticidů a chem. látek) než ten druhý? Ano, věřím. Bio ovoce a zelenina jsou poměrně často testované právě a přítomnost pesticidů atd. a mají tu míru obsahu pesticidů velice malou (něco se tam nachází, ale to je to, co se dostane někdy např. z postřiků vedlejšího pole apod.). Neříkám, že je to bez chemie, ale zrovna banán si nevypěstuji, takže se mi líbí, že si můžu koupit nějaký, který má té chemie méně.

    1. Petra zahradničí says: 13.11.2017 at 8:27

      Jitko, díky za názor. Částečně s Vámi souhlasím, částečně ale pořád vystrkuje růžky moje paranoia, která radí nevěřit ničemu :).

    2. Michaela says: 20.12.2017 at 20:16

      Jitko, naprosto s Vámi souhlasím! Pokud se nebudeme snažit hledat jinou, zdravější cestu, bude situace na trhu katastrofalní. Dnesní hon za výdělkem je zničující, pro nás pro všechny, o zvířatech ani nemluvim

Napsat komentář

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Send this to friend